Home Map Tel
Subskrybuj RSS

XVI Spotkanie Skrzypków

27-05-2008

Uroczystego otwarcia dokonał Prezes Stowarzyszenia Folklorystycznego „Majdaniarze” Roman Kostyra oraz Sołtys Tarnogóry Edward Kak. Patronat medialny objęła Gazeta Codzienna Nowiny. Tak jak przed rokiem, Telewizja Kablowa „Lokal-Tel”, rejestrowała całą imprezę.


W tym roku o laur najlepszego skrzypka rywalizowało 16 osób z całej polski. Każdy z uczestników miał do wykonania dwa utwory o tematyce ludowej i jeden dowolny, dla publiczności. Jury w składzie Krystyna Trojanowska (przewodnicząca), Bogusław Rup, Henryk Chruściel i Ryszard Hanejko wnikliwie przysłuchiwali się wszystkim wykonaniom. „W tym roku do konkursu przystąpiło kilka młodych osób. Jestem z tego faktu bardzo zadowolony. Mam nadzieję, że tradycja gry na skrzypcach regionalnych utworów, przyśpiewek nie zaginie i będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie, a przez to nasze spotkania będą kontynuowane” informuje Roman Kostyra. Komisja bardzo pozytywnie oceniła trójkę początkujących skrzypków grających muzykę ludową i zachęcała do dalszego kształcenia warsztatu muzycznego. Były to Paulina Buczkowska (Łętownia), Urszula Jędrek (Nowa Sarzyna) i Magdalena Szeliga (Łętownia).


Komisja po wysłuchaniu i ocenieniu szesnastu prezentacji konkursowych postanowiła wyłonić złotą dziesiątkę:
 
1. Kazimierz Marcinek z Nockowej
2. Stanisław Głaz z Dzwoli
3. Eugeniusz Hanejko z Sieniawy
4. Tadeusz Dudka z Zdziłowic
5. Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego
6. Teresa Potańska z Widełek
7. Stanisław Porębny z Bud Łańcuckich
8. Stanisław Rosół ze Świętoniowej
9. Michał Dzieża z Jagiełły
10. Stanisław Kopera z Jasła
 
Ponadto przyznano dwa wyróżnienia za interpretację muzyki ludowej właściwą dla regiony dla rodzeństwa Magdaleny i Huberta Tejchmy z Markowej. Nagrodę specjalną ufundowaną przez Stowarzyszenie Folklorystyczne „Majdaniarze” z Nowej Sarzyny przyznano Krzysztofowi Butrynowi z Janowa Lubelskiego grającego na unikalnym instrumencie z rodziny skrzypiec – suce biłgorajskiej. Przyznam, że instrument ma naprawdę niesamowite brzmienie. Jeżeli będą mieli Państwo kiedyś okazję go posłuchać gorąco polecam.


W trakcie „Maj-Danówki” podziękowano również mistrzowi Stanisławowi Wojtanowiczowi za przekazywanie umiejętności wykonywania muzyki ludowej młodemu pokoleniu.
Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Sarzyna dla najstarszego uczestnika wręczyli wiceburmistrz Marek Chmura, sekretarz urzędu Barbara Przybyłowicz i członek zarządu powiatu Lucjan Czenczek Panu Michałowi Dzieży.


Wszyscy uczestnicy „XVI spotkań” otrzymali nagrody rzeczowe, których fundatorami byli Urząd Marszałkowski, Powiat Leżajski, Urząd Miasta i Gminy Nowa Sarzyna, Ośrodek Kultury w Nowej Sarzynie, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Posłowie RP Jan Bury i Zbigniew Rynasiewicz, firma Kłak z Rudy Łańcuckiej, firma Janik, Poltino Leżajsk i Tomasz Steliga – gabinet masażu. Pomimo nieprzyjemnego wiatru uczestnicy oraz publiczność bardzo dobrze się bawiła. Po zakończeniu część konkursowej odbył się festyn na którym grał zespół Air Band. Czekamy więc na kolejne spotkanie skrzypków grających muzykę ludową.
 

Dołącz do nas na Facebooku


 
Copyright (c) 2008 www.nowasarzyna.eu
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, 37-310 Nowa Sarzyna, ul.Mikołaja Kopernika 1
tel.: (17) 24 13 177, fax: (17) 24 13 111
umig@nowasarzyna.eu
Realizacja: Ideo
powered by: