Home Map Tel
Subskrybuj RSS

Contra belluM

22-10-2009

Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza na koncert zespołu muzyki dawnej Contra belluM pt. "Czarne chmury albo śpiewanie na ekranie".

25 październik br. (niedziela)  godz. 17:00, sala konferencyjna, wstęp wolny.

Zespół muzyki dawnej Contra belluM powstał w 1999 roku w Katowicach. Tworzą go:
Justyna Wyciślik (śpiew, recytacje, inst. perkusyjne) i Michał Wyciślik (lutnia, gallichon, śpiew, gawęda).
Na repertuar zespołu składają się pieśni i utwory instrumentalne, przede wszystkim polskie lub z Polską związane, lecz także i te powstałe w szeroko pojętym, europejskim kręgu kulturowym w XVI, XVII i XVIII wieku. Nierzadko muzyka przeplatana jest też staropolską poezją.
Ze szczególnym upodobaniem zespół wykonuje kompozycje, nawiązujące do czasów rozkwitającego sarmatyzmu, czyli burzliwego XVII wieku. Występy grupy mają charakter kameralny, co wynika z przyjętej przez muzyków formuły, zmierzajšcej do odtworzenia klimatu domowego muzykowania, tak powszechnego w minionych wiekach. Koncerty odbywają się przeważnie w nastrojowych, zabytkowych wnętrzach. Często też, szczególnie w muzeach i galeriach sztuki, przyjmują formę koncertów promenadowych. Występy zespołu bywają niejednokrotnie spontanicznym muzykowaniem, szczególnie podczas biesiad i zabaw staropolskich oraz rycerskich. Muzycy występują w strojach epokowych.
Ważne miejsce w działalności zespołu zajmuje poznawanie historii muzyki. Michał Wyciślik prowadzi studia nad polską kulturą muzyczną w czasach nowożytnych aż do końca I Rzeczpospolitej, w szczególności nad historią muzyki lutniowej i lutni w Polsce. Stąd znaczną część repertuaru stanowią pieśni i utwory, będące jego opracowaniami autorskimi. Wśród utworów instrumentalnych znajdują się również stylizowane kompozycje jego autorstwa.
Muzycy doskonalą swoje umiejętności, poprzez indywidualne studia w zakresie gry i śpiewu oraz pod krytycznym okiem uznanych autorytetów w poszczególnych dziedzinach: Anny Mikołajczyk, Cezarego Szyfmana, Krystyny Prońko, Aleksandry Sozańskiej w zakresie śpiewu, Tadeusza Czechaka, Marka Napiórkowskiego, Janusza Konefała w zakresie harmonii i gry zespołowej. Cenne wskazówki wykonawcze, dotyczące szeroko pojętej sztuki i charakteru gry solowej oraz zespołowej w tym basso continuo, zespół zawdzięcza Panu Jerzemu Żakowi. Przełomowe znaczenie dla brzmienia zespołu, a szczególnie interpretacji na lutni, miały zajęcia z światowej sławy lutnistą Hopkinsonem Smithem.

Dołącz do nas na Facebooku


 
Copyright (c) 2008 www.nowasarzyna.eu
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, 37-310 Nowa Sarzyna, ul.Mikołaja Kopernika 1
tel.: (17) 24 13 177, fax: (17) 24 13 111
umig@nowasarzyna.eu
Realizacja: Ideo
powered by: