Home Map Tel
Subskrybuj RSS

Nowe Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

06-04-2017

6 kwietnia weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, które znosi obowiązek trzymania drobiu w zamkniętych pomieszczeniach.
W związku z tym kury można wypuszczać, ale wciąż obowiązuje "utrzymywaniu drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami" i "w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki".
Nadal zabezpieczona przed dzikim ptactwem ma być pasza i woda do karmienia oraz ściółka.
Pozostaje też obowiązek wykładania mat dezynfekcyjnych przy wejściach do budynków gospodarskich, stosowanie odzieży ochronnej przeznaczonej do użytku wyłącznie w danym budynku oraz dokonywanie codziennego przeglądu drobiu z prowadzeniem dokumentacji w zakresie padłych zwierząt czy spadku pobierania paszy.
Uchylony zostanie natomiast zakaz organizowania targów, wystaw i pokazów z udziałem drobiu. Zdaniem resortu wystarczający jest obecnie nadzór Inspekcji Weterynaryjnej nad targowiskami. Poza tym przywrócenie legalnego handlu ograniczy nielegalny obrót drobiem.
Nakaz zamykania drobiu mogą miejscowo przywrócić powiatowy lekarza weterynarii lub wojewoda jeśli na danym terenie wystąpi zagrożenie grypą ptaków.

Poniżej do pobrania: Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Dołącz do nas na Facebooku


 
Copyright (c) 2008 www.nowasarzyna.eu
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, 37-310 Nowa Sarzyna, ul.Mikołaja Kopernika 1
tel.: (17) 24 13 177, fax: (17) 24 13 111
umig@nowasarzyna.eu
Realizacja: Ideo
powered by: