Home Map Tel
Subskrybuj RSS

Henryk Atemborski odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

30-08-2017

28 sierpnia 2017 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia Henrykowi Atemborskiemu Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Nowa Sarzyna odznaczenie to odebrał z rąk Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart wspólnie z żołnierzem Armii Krajowej Tadeuszem Lutakiem, który w tym dniu świętował swoje setne urodziny.  Ordery nadał im Prezydent RP Andrzej Duda za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz działalność kombatancką i społeczną.
Wielką sprawą jest wiedzieć, co w życiu jest ważne. Wielką sprawą jest poświęcić się Ojczyźnie, ale jeszcze większą sprawą jest umieć dzielić się swoim doświadczeniem, wskazując dobre wzorce – powiedziała wojewoda.
W tych wzruszających chwilach Henrykowi Atemborskiemu towarzyszyli bliscy, uczniowie szkół, mieszkańcy naszej gminy na czele z posłem Jerzym Paulem i burmistrzem Andrzejem Rychlem oraz przedstawiciele służb mundurowych i instytucji państwowych.
Gratuluję Panu Henrykowi tego zaszczytnego wyróżnienia oraz dziękuję mu za niesłabnącą aktywność kombatancką, społeczną i edukacyjną, niezliczone zasługi i rozsławianie naszego samorządu – powiedział Andrzej Rychel.
 

Henryk Atemborski (urodzony w 1928 r., pseudonim „Pancerny”) jest żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych Brygady Świętokrzyskiej, gorliwym patriotą, animatorem ruchu kombatanckiego, miłośnikiem i propagatorem historii Polski, wieloletnim przewodnikiem i instruktorem krajoznawstwa, a także przyjacielem młodzieży.
Tadeusz Lutak (urodzony w 1917 r., pseudonim „Pancerz”) jest  żołnierzem Armii Krajowej, bohaterem antykomunistycznego podziemia, osobą zasłużoną w walce o suwerenną i niepodległą Polskę oraz wybitnym i uznanym wśród społeczności lokalnej patriotą.
Ustanowiony w 1921 r. Order Odrodzenia Polski nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

 

FOTOGALERIA Z WYDARZENIA

Dni Miasta i Gminy 2018

Dołącz do nas na Facebooku


 
Copyright (c) 2008 www.nowasarzyna.eu
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, 37-310 Nowa Sarzyna, ul.Mikołaja Kopernika 1
tel.: (17) 24 13 177, fax: (17) 24 13 111
umig@nowasarzyna.eu
Realizacja: Ideo
powered by: