Home Map Tel
Subskrybuj RSS

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

17-11-2017

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania I wojny światowej. Po 123 latach Polska odzyskała niepodległość.
11 listopada br. w Nowej Sarzynie odbyły się gminne obchody z okazji 99. rocznicy tego wyjątkowego w naszej historii wydarzenia. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny koncelebrowana przez ks. proboszcza Kazimierza Kawę, ks. Edwarda Grabarza i ks. Grzegorza Łacha. O wolność Polacy bili się nie tylko z bronią w ręku. Warto wspomnieć także tych, którzy walczyli pędzlem, piórem i muzyką, jak Matejko, Mickiewicz, Sienkiewicz czy Chopin. To oni poprzez swoje dzieła przypominali o Polsce i utrwalali tożsamość narodową – powiedział ks. proboszcz w homilii.
Dalsze uroczystości odbyły się na Placu 11 Listopada pod Pomnikiem Walk o Niepodległość. Po odśpiewaniu hymnu państwowego przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna. O tym, że Polacy nigdy nie zaprzestali dążeń niepodległościowych świadczą czyny zbrojne w powstaniach: kościuszkowskim, listopadowym, krakowskim, listopadowym i Wiośnie Ludów. Choć nie przyniosły one natychmiastowych efektów, to wzmocniły jedność Polaków i stworzyły szansę
w przyszłości na odzyskanie niepodległości. Ta pojawiła się po zakończeniu I wojny światowej i dzięki współpracy oraz mądrości politycznej naszych przywódców została wykorzystana
– powiedział Andrzej Rychel.  W swoim wystąpieniu podziękował także mieszkańcom gminy za krzewienie idei patriotycznych wśród młodego pokolenia oraz pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach i postaciach, związanych z lokalną historią. Słowa wdzięczności skierował także do Henryka Atemborskiego, który w bieżącym roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność kombatancką i społeczną.
Na zakończenie wieńce i wiązanki pod Pomnikiem Walk o Niepodległość, w którym znajdują się ziemia i prochy z miejsc bitew oraz martyrologii Polaków złożyli: poseł Jerzy Paul wraz z Piotrem Kamińskim i Dominikiem Rolą; burmistrz Andrzej Rychel wraz z zastępcą Adamem Madejem i sekretarz Danutą Pinderską - w imieniu mieszkańców miasta i gminy; Lucjan Czenczek i Danuta Kurzyp – w imieniu Zarządu Powiatu Leżajskiego; radni Jerzy Paul, Halina Pyszowska i Stanisław Bieńkowski - w imieniu Rady Miejskiej w Nowej Sarzynie; Henryk Atemborski wraz z młodzieżą z grupy harcerskiej „Kameleon” - w imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych,  Alfred Ryś i Kazimierz Solga – w imieniu NSZZ „Solidarność” Zakładów Chemicznych „Ciech Sarzyna”; Jan Pinderski, Józef Kludys i Wiesław Panek – w imieniu Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych; Zbigniew Czechowicz, Joanna Gałdyś i Czesława Kopel - w imieniu Klubu Seniora w Nowej Sarzynie; delegacja ze Szkoły Podstawowej w Nowej Sarzynie na czele z dyrektorem Andrzejem Kusiakiem; delegacja z Gimnazjum w Nowej Sarzynie na czele z zastępcą dyrektora Małgorzatą Tworkowską; komendant asp. sztab. Janusz Płatek wraz z zastępcą asp. sztab. Danielem Szarym – w imieniu Komisariatu Policji w Nowej Sarzynie, Bogusław Rup i Hubert Kołtun – w imieniu gminnych instytucji kultury oraz Marta Radomska i Danuta Bigas – w imieniu Szkoły Podstawowej w Łętowni.  
Wieczorem w Ośrodku Kultury w Nowej Sarzynie odbyła się projekcja filmu „Brygada” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego, opowiadającego o dziejach Brygady Świętokrzyskiej i wyzwoleniu czeskiego Pilzna. Po seansie na pytania mieszkańców opowiadał porucznik Henryk Atemborski, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych Brygady Świętokrzyskiej, honorowy obywatel Nowej Sarzyny.
W tym samy dniu w Leżajsku odbyły się powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystości wzięli udział, m.in. poseł Jerzy Paul, zastępca burmistrza Adam Madej i radny Stanisław Bieńkowski, którzy złożyli wieńce pod pomnikiem ku czci poległych w walkach o niepodległość. 

 

fot. Ośrodek Kultury
fot. Ośrodek Kultury
fot. Ośrodek Kultury
fot. Natalia Nowicka
fot. Natalia Nowicka

 

Dołącz do nas na Facebooku


 
Copyright (c) 2008 www.nowasarzyna.eu
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, 37-310 Nowa Sarzyna, ul.Mikołaja Kopernika 1
tel.: (17) 24 13 177, fax: (17) 24 13 111
umig@nowasarzyna.eu
Realizacja: Ideo
powered by: