Home Map Tel
Subskrybuj RSS

Żołnierze WOT ćwiczyli na terenie Gminy Nowa Sarzyna

25-01-2018

W dniach 13-14 stycznia br. żołnierze 4. Kompanii wchodzący w skład 32. Batalionu Lekkiej Piechoty w Nisku wzięli udział w dwudniowym szkoleniu. Kompania ta obejmuje swoim działaniem teren powiatu leżajskiego. Zgodnie z mottem WOT „zawsze gotowi, zawsze blisko” w jej skład wchodzą w zdecydowanej większości mieszkańcy powiatu, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy znają uwarunkowania powierzonego im obszaru. 
Pierwszego dnia zajęcia odbywały się na terenie Zespołu Szkół w Nowej Sarzynie, gdzie uczestnicy mieli zorganizowany nocleg oraz na strzelnicy Jednostki Wojskowej w Nisku. Areną ćwiczeń w dniu 14 stycznia był ponad dwuhektarowy teren leśny sąsiadujący z nieczynnym składowiskiem odpadów w Woli Zarczyckiej, użyczony przez samorząd Miasta i Gminy Nowa Sarzyna. Tam żołnierze kompanii dowodzonej przez ppor. Krzysztofa Mrowca ćwiczyli, m.in. walkę wręcz, ewakuację rannych z pola bitwy, pojmanie i przeszukanie zakładników, czy bezpośrednie starcie ogniowe z przeciwnikiem. W ten sposób przygotowują się do wykonywania swoich specjalności wojskowych, jako ratownicy medyczni, saperzy, radiotelefoniści czy strzelcy wyborowi. Były także elementy zgrywania sekcji oraz desant w okolice Kościoła Parafialnego w Woli Zarczyckiej. W ćwiczeniach wzięło udział ponad 100 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej z 4. Kompanii, dla których były to pierwsze zajęcia w rejonie odpowiedzialności obejmującej teren naszego powiatu.
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Stanowią uzupełnienie potencjału obronnego Polski, a w szczególności mają za zadanie bronić i wspierać lokalne społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Głównym rodzajem stosowanego uzbrojenia jest broń indywidualna i zespołowa, czyli karabinki, pistolety, granatniki, karabiny maszynowe, radiostacje plecakowe, a więc wszystko to, co żołnierz jest w stanie przenieść na sobie. Docelowa liczba żołnierzy WOT wyniesie ok. 53 000, a ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia. Zainteresowani służbą w WOT mieszkańcy Miasta i Gminy Nowa Sarzyna powinni zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nisku, aby pozyskać wszelkie informacje dotyczące wstąpienia w szeregi 32. Batalionu Lekkiej Piechoty. Najbliższe szkolenie podstawowe dla zakwalifikowanych ochotników przewidziane jest w terminie 10-25 marca 2018 r. 
 

Piotr Sowa

 

 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku


 
Copyright (c) 2008 www.nowasarzyna.eu
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, 37-310 Nowa Sarzyna, ul.Mikołaja Kopernika 1
tel.: (17) 24 13 177, fax: (17) 24 13 111
umig@nowasarzyna.eu
Realizacja: Ideo
powered by: