Home Map Tel
Subskrybuj RSS

Komunikat PSSE w Leżajsku

13-09-2018

Podstawowe zasady bezpiecznego grzybobrania:

1. Przy zbieraniu grzybów warto korzystać z atlasów. Zbieramy grzyby, co do których nie mamy żadnych wątpliwości, że są jadalne.
2. Zbieranie młodych, niewykształconych grzybów, u których trudno rozpoznać cechy gatunku jest najczęstszą przyczyną zatruć.
3. Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia.
4. Należy unikać błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących (zabarwienie cebuli podczas gotowania, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak - niektóre gatunki trujących grzybów mają słodkawy smak).
5. Nie przechowywać świeżych grzybów ani potraw z grzybów zbyt długo.
6. Grzyby z łatwością wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia, dlatego należy unikać ich zbierania w pobliżu dróg, czy wysypisk odpadów.
7. Także grzyby trujące i niejadalne stanowią część ekosystemu. Nie należy więc niszczyć ich stanowisk, wiele z nich jest pod ochroną.
8. W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno – epidemiologicznych.

 


Jeśli po spożyciu grzybów wystąpią nudności, bóle brzucha, biegunki, podwyższona temperatura, należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Pamiętajmy, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Wezwany w porę lekarz może uratować mu życie.Wprowadzanie grzybów do obrotu handlowego

Wykaz grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby obejmuje 44 gatunki (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011 r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy).

Zakup grzybów:

  • Nie należy kupować grzybów od przypadkowych sprzedawców (wymagaj od sprzedającego atestu na grzyby świeże);
  • Nie należy kupować grzybów stanowiących mieszaninę różnych gatunków w stanie suszonym.


Podczas przyrządzania potraw z grzybów:

  • Trzeba pamiętać, że grzyby w stanie surowym nie nadają się do spożycia (nawet dobre gatunki jadalne spożyte na surowo mogą wywołać zaburzenia żołądkowe);
  • Krojenie grzybów na drobne kawałki i odrzucanie włóknistych trzonów sprawi, że potrawa będzie mniej ciężkostrawna;
  • Grzybów nie należy spożywać w dużej ilości i traktować je jako przystawkę lub dodatek.
  • Z uwagi na ciężkostrawność grzybów, nie powinny ich spożywać małe dzieci oraz osoby mające problemy z układem trawiennym.


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Leżajsku informuje, że istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej porady w zakresie oceny grzybów świeżych rosnących w warunkach naturalnych codziennie od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 12.00 w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Leżajsku, ul. Mickiewicza 71, 37-300 Leżajsk.
 

Dołącz do nas na Facebooku


 
Copyright (c) 2008 www.nowasarzyna.eu
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, 37-310 Nowa Sarzyna, ul.Mikołaja Kopernika 1
tel.: (17) 24 13 177, fax: (17) 24 13 111
umig@nowasarzyna.eu
Realizacja: Ideo
powered by: