Home Map Tel

Apel o niewypalanie traw

23-03-2020
fot. G. Jakubowski

Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna zwraca się z corocznym apelem o niewypalanie traw, gdyż rodzi to zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców oraz prywatnego i publicznego mienia. Wypalanie traw może być szczególnie niebezpieczne teraz, kiedy służby ratownicze skupiają uwagę i siły na walce z epidemią koronawirusa.


W marcu br. Nadleśnictwo Leżajsk wzbogaciło się w nowoczesny system monitorowania, który za pomocą szesćiu kamer pozwala monitorować na bieżąco 100 hektarów terenów leśnych i sąsiednich. W związku z powyższym przestrzegamy, że wypalanie traw będzie łatwe do namierzenia i ukarania przez służby.


Wiosna to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Spowodowane jest to wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. Obszary wysuszonej roślinności stanowią doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z aktywnością człowieka, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Nawet niewielki wiatr wystarczy, aby mały ogień wymknął się spod kontroli, bardzo szybko rozprzestrzenił się i zamienił w tragiczny w skutkach pożar, niszczący pobliskie lasy, pola, a często także  zabudowania.
Pożary zagrażają zwierzętom, szkodzą środowisku naturalnemu, zabijają pożyteczne mikroorganizmy, obniżają plony, naruszają strukturę gleby, niszczą wartościowe gatunki roślin, powodują jałowienie  ziemi.
Wypalanie roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych grozi karą pozbawienia wolności lub grzywny.

Dołącz do nas na Facebooku

Subskrybuj RSS

 
Copyright (c) 2008 www.nowasarzyna.eu
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, 37-310 Nowa Sarzyna, ul.Mikołaja Kopernika 1
tel.: (17) 24 13 177, fax: (17) 24 13 111
umig@nowasarzyna.eu
Realizacja: Ideo
powered by: