Home Map Tel

Dyskutowali o wojnie polsko-bolszewickiej

10-09-2020
Retransmisję dyskusji obejrzeli...
Retransmisję dyskusji obejrzeli...

Liczne grono odbiorców zgromadził przed monitorami komputerów panel dyskusyjny na temat Bitwy Warszawskiej, który „na żywo” transmitowany był w dniu 8 września br. ze studia w Woli Zarczyckiej. W roli ekspertów wystąpili: historycy Paweł Olko i Andrzej Lada, w rolę prowadzącego wcielił się redaktor Janusz Motyka. Projekt przygotowało Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Przemiana”.
Dyskusja była wielowątkowa, ale niektórym zagadnieniom uczestnicy poświęcili więcej czasu. Genezę wojny polsko-bolszewickiej i jej przebieg obszernie mówił Andrzej Lada, nauczyciel historii w I LO w Nowej Sarzynie. Przebieg samej Bitwy Warszawskiej zajmująco opisał Paweł Olko, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej im. Św. Franciszka z Asyżu w Jelnej. Z kolei Janusz Motyka dziennikarz i regionalista przybliżył postacie weteranów wojny polsko-bolszewickiej, którzy związani byli z nowosarzyńską ziemią. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sylwetkom: szer. Błażeja Zawadzkiego z Jelnej, mjra Stanisława Kukli z Sarzyny i kpr. Jana Kułacza z Wólki Łętowskiej.
Studio zaaranżowano w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Woli Zarczyckiej. Uczestnicy wystąpili w ciekawej scenerii Izby Pamięci, gdzie zgromadzono dużą ilość zabytkowych przedmiotów. Stroną techniczną przekazu on-line zajęli się redaktorzy z Nowosarzyńskiej Telewizji Lokalnej „LokalTel”.
Transmisja była dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” Projekt realizowany pod nazwą własną zadania „Upowszechnianie wiedzy o Bitwie Warszawskiej wśród mieszkańców Miasta i Gminy Nowa Sarzyna”.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku

Subskrybuj RSS

 
Copyright (c) 2008 www.nowasarzyna.eu
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, 37-310 Nowa Sarzyna, ul.Mikołaja Kopernika 1
tel.: (17) 24 13 177, fax: (17) 24 13 111
umig@nowasarzyna.eu
Realizacja: Ideo
powered by: