Home Map Tel

Pan Józef Skovajsa – Mecenas Służby Zdrowia - honorowe obywatelstwo Miasta Nowa Sarzyna zostało nadane w 1988 r.
W roku 1988 Rada Narodowa Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie w uznaniu zasług położonych dla rozwoju miasta Nowa Sarzyna zwłaszcza w zakresie ochrony zdrowia nadała mu honorowy tytuł obywatela Miasta i Gminy Nowa Sarzyna.
Józef Skovajsa z pochodzenia Słowak, obecnie zamieszkały we Francji. W latach 70 odwiedzając rodzinne strony swojej żony, która pochodzi z Woli Zarczyckiej zainteresował się życiem mieszkańców tych terenów. Zafascynowany środowiskiem przyrodniczym nawiązał bliższy kontakt z p. Franciszkiem Bosakiem, prezesem Koła Łowieckiego.
Pierwszym efektem tych kontaktów było 2 krotne wsparcie finansowe na  Komitet Budowy Pomnika – Szpitala „Centrum Zdrowia Dziecka”. Jego pomoc dla tej instytucji nie ograniczyła się tylko do wsparcia finansowego. W maju 1981 r. w kryzysie, w jakim znalazła się Polska, ofiarował dużą ilość mleka w proszku dla dzieci.
Na prośbę Polskiego Czerwonego Krzyża p. Skovajsa ofiarował leki, które zostały przekazane osobą potrzebującym. Za wsparcie, które udzielał otrzymał srebrną Odznakę Honorową P.C.K.
Za wielokrotną pomoc finansową dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego 31 grudnia 1979 r. otrzymał Medal Honorowy za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego.
Posiada liczne odznaczenia m.in. Komandorię Orderu Zasługi (1988), złotą Odznakę Honorową Towarzystwa Polonia.

Dołącz do nas na Facebooku

Subskrybuj RSS

 
Copyright (c) 2008 www.nowasarzyna.eu
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, 37-310 Nowa Sarzyna, ul.Mikołaja Kopernika 1
tel.: (17) 24 13 177, fax: (17) 24 13 111
umig@nowasarzyna.eu
Realizacja: Ideo
powered by: