Home Map Tel

 

Olaine to 13 tys. miasteczko na Łotwie. Położone w połowie odległości między Rygą i Jełgawą, oddalone jest od tych miejscowości o około 20 km. Obszar miasta liczy 682 ha. Prawa miejskie uzyskało 20 lutego 1967r.
Historia Olaine jest ściśle związana z rozwojem pobliskiej Rygi. Początki sięgają XVII w., kiedy to w zakolu rzeki Olaine wybudowano kościółek. Nazwę od przepływającej rzeki przejęła też powstała osada. Obszar ten zaczął się zaludniać w latach 30-tych XX w., wraz z rozwojem przemysłu torfowego. To właśnie wydobywający go i przetwarzający w miejscowej fabryce robotnicy stanowili większość ówczesnych mieszkańców Olaine.
 
Początki miasta sięgają roku 1956, kiedy to rozpoczęto budowę nowych fabryk w Olaine. Z Rygi przeniesiono wówczas fabrykę kleju, zdecydowano też o budowie fabryki tworzyw sztucznych. Osada rozrastała się i w 1967 r. uzyskała status miasta. W ciągu 20 kolejnych lat nastąpił dynamiczny rozrost przemysłu, który pociągnął za sobą rozwój miasta. Powstały zakłady wyrobu plastiku, odczynników chemii, kleju i farmacji.
 
Obecnie do największych przedsiębiorstw należą: „BIOLARS” (zakłady chemiczne), „VITA” (fabryka żelatyny), „Olaines Kudra” (fabryka torfu), „OlainFarm” (zakłady farmaceutyczne), „EPI” (zakłady przerobu plastiku). Centrum biznesowe miasta skupia się w Nordic Industrial Park – kompleksie budynków mieszczących biura, magazyny i zakłady produkcyjne.
 
W Olaine działają cztery przedszkola, dwie szkoły średnie oraz technikum mechaniczne. Miejskie centrum kulturalne regularnie organizuje imprezy rozrywkowe i rekreacyjne dla wielu pokoleń, które pomagają podtrzymać tradycje. Co roku, pod koniec maja, w Olaine organizowany jest festiwal, w czasie którego odbywa się parada mieszkańców ulicami miasta, liczne koncerty i festiwal rockowy „BombArts”. W imprezie poza mieszkańcami miasta uczestniczą także goście z miast partnerskich. Od 40 lat w Olaine działa chór folklorystyczny „Dziesma”, biorący udział w wielu koncertach i konkursach piosenki na świecie. W Olaine funkcjonuje również muzeum historii i sztuki. W ciągu 8 lat zaprezentowano w nim ponad 60 wystaw, w tym dwie stałe, poświęcone historii regionu oraz twórczości pisarza Teodorisa Zeifertsa.
 
Każdego roku wydział sportu organizuje w mieście zawody sportowe, głównie turnieje koszykówki, piłki nożnej i ręcznej. Największą popularnością mieszkańców cieszy się „BombBall” – turniej streetballa oraz organizowany od 2004 r. turniej miejskich szkół średnich. W zeszłym roku w centrum Olaine otwarto tor łyżwiarski, który latem przekształca się w skate park.
 
http://eng.meeting.lv/map_latvia.php

http://www.olaine.lv/

Dołącz do nas na Facebooku

Subskrybuj RSS

 
Copyright (c) 2008 www.nowasarzyna.eu
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, 37-310 Nowa Sarzyna, ul.Mikołaja Kopernika 1
tel.: (17) 24 13 177, fax: (17) 24 13 111
umig@nowasarzyna.eu
Realizacja: Ideo
powered by: