Home Map Tel

Trasa rowerowa RITA

15-09-2017

Lokalny szlak rowerowy „RITA” liczy 52 km, przebiega przez teren 5 gmin tj. Nowej Sarzyny, Krzeszowa, Ulanowa, Jarocina i Harasiuk. Został przeprowadzony mało uczęszczanymi drogami – w 95%  o nawierzchni asfaltowej, umożliwia to bezpieczne przemieszczanie się z możliwością  zaznajomienia się z ciekawym terenem, zarówno pod względem historycznym jak i przyrodniczym.
Głównym założeniem było to, aby trasa maksymalnie przebiegała przez tereny gdzie przebywali czterej członkowie załogi Halifaxa JP-224 wraz  z opiekującymi się nimi partyzantami – wiosną 1944 roku. Założenie to zostało spełnione nie do końca, gdyż trasa rowerowa omija tereny Momot Górnych, Dolnych i Ujścia – gdzie nasi bohaterowie spędzili stosunkowo dużo czasu. Dlatego aby zrekompensować ten fakt – w opisie trasy na tablicy informacyjnej w Tarnogórze i Hucie Podgórnej i na mapie  sytuacyjnej pokazano te tereny z proponowanym wydłużonym – o 20 km szlakiem.

Pomysłodawcy tego przedsięwzięcia mają nadzieję, wiele osób które przemierzy te 52 km zapozna się historią całej akcji związanej z ratowaniem członków załogi Halifaxa JP-224, na pewno też znajdzie wiele okazji podczas postojów  do rozmów z mieszkańcami o tym wydarzeniu a także o innych ciekawych, a niestety zapomnianych historiach  z okresu II Wojny Światowej.
Nie mniej ważnym aspektem jest efekt poznawczy bardzo ciekawych terenów i zabytków , których na trasie jest mnóstwo, a są nie do końca poznane.
Zanim kupimy wycieczkę w biurze podróży za grube pieniądze warto wsiąść na rower z grupą przyjaciół i pojechać na dzień-dwa szlakiem rowerowym Rita dla przyjemności i efektu poznania wspaniałej historii związanej z akcją ratowania członków załogi Halifaxa JP-224, która jest gotowym scenariuszem na film wojenny z szczęśliwym zakończeniem – bo tak było w rzeczywistości, lotników uratowano – nikt nie zginął, nie było represji w stosunku  do ludności cywilnej. Aż się wierzyć nie chce ale tak było w rzeczywistości.
Dlatego też wsiadajmy na rowery i na szlak RITA i na 3,3 km powstającego szlaku BCH który prowadzi w Tarnogórze do gajówki na „Głogowcu” i bunkra gdzie ukrywała się przez dwa dni czwórka lotników pod opieką Feliksa i Katarzyny Sitarz oraz partyzantów Batalionów


Dołącz do nas na Facebooku

Subskrybuj RSS

 
Copyright (c) 2008 www.nowasarzyna.eu
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, 37-310 Nowa Sarzyna, ul.Mikołaja Kopernika 1
tel.: (17) 24 13 177, fax: (17) 24 13 111
umig@nowasarzyna.eu
Realizacja: Ideo
powered by: